„Zawód: programista” – recenzja książki

Zakupiłem tą książkę w popularnym polskim serwisie aukcyjnym za ok. 35zł dla kolegi z zastrzeżeniem, że mogę ją najpierw sam przeczytać. Na książkę @maniserowicz’a czekałem od kiedy zaczął tworzyć wideoblog„vlog devstyle.pl, założę się, że pewnie pod koniec roku będzie wydawać książkę” i mamy: oto moja krótka i pobieżna recenzje tej książki.

Pragnę zaznaczyć, że czytałem tą pozycje bez zamierzenia jej recenzowania, ale parę osób pytało mnie np. jakie są moje wrażenia i np. jakąś ocena merytoryczna. Ogólnie przed lekturą tej książki musimy wiedzieć dla kogo jest ta pozycja i do kogo ona jest adresowana. Jednym z haseł reklamujących książkę jest: „Jesteś doświadczonym programistą? Wyciśnij maxa z tej profesji!”, co trochę w moim odczuciu nie pasuje [..] i to właśnie takie targetowanie może być przyczyną większości negatywnych ocen na temat tej książki, z którymi zapoznałem się w ramach dodatkowego researchu recenzenckiego. Owa lektura jest raczej skierowana do osób, które zaczynają swoją przygodę w świecie „zawodu programisty” oraz rozważają taką karierę lub próbują się lepiej odnaleźć w tym zawodzie np. szukając przewodnika.

Inna kwestią jest zawartość merytoryczna książki, która jest dobra. Dodatkowo autor ma swój specyficzny styl (devstyle.pl), który jest dość charakterystyczny i może przeszkadzać niektórym czytelnikom. Mamy tutaj także pewne tendencje do tzw. „motywujących gadek, a’la coaching” itp., co dla niektórych czytelników może być denerwujące. Mi osobiście taki styl nie przeszkadza i nawet w pewnych granicach jest zrozumiały, jednak dla niektórych czytelników może być go zbyt dużo.

Kanwą książki jest blog/vlog devstyle.pl – lektura porusza głównie tematy przewodnie z vloga związane z zawodem programisty, głownie systematyzując je i starając się nadać im spójną formę, a większość tematów ujętych w książce można bez problemu znaleźć na devstyle.pl – samą książkę można traktować jako papierową formę tego medium. Odnośnie moich wrażeń, czytając tą książkę: podobała mi się, choć czasem jest ciężko znaleźć jakąś większą myśl przewodnią oraz mogło być w niej trochę tzw. więcej konkretów i mniej ogólników, jednak sporadyczne użycie ogólników w paru przypadkach może ułatwić zrozumienie treści szerszemu gronu odbiorców – Podsumowując: książkę równie dobrze się czyta jak i blog – jest zachowany jakiś „devstylowy” poziom, ale najważniejsze: jest zachowanie autentyzmu. Jako programista mam wrażenie, że ten zawód cieszy się coraz większym zainteresowaniem [..] – dlatego też czytam takie książki w stylu „Zawód: programista” i w wielu książkach brakowało mi autentyzmu – niema tutaj jakiejś gloryfikacji pracy programisty, kompensowania sobie „że jestem programistą”, powielania jakiś dziwnych mitów oraz stereotypów o programistach i zawodzie – jest tutaj realne doświadczenie zawodowe poparte głównie historią kariery autora i szerokim spektrum jego doświadczenia.

Książkę mogę polecić każdemu entuzjaście książek tego typu, zwłaszcza osobą planującym oraz rozpoczynającym życie zawodowe jako programista lub osobą chcących poznać pewne realia tego zawodu. Doświadczonym programistą też mogę polecić tą książkę, tylko z zachowaniem świadomości do kogo głównie ta książka jest adresowana, bo jako zawodowi programiści w większości znacie już swój zawód. Prywatnie życzę autorowi sukcesów i liczę na to, że „Zawód: programista” to dopiero rozgrzewka (takie badanie rynku, większy target) po której @maniserowicz, jeśli będzie chciał – napisze jakąś bardziej ekspercką książkę np. jakieś kompendium o tekstach jednostkowych [..].

Polecam i pozdrawiam,
Krzysztof

Jedna myśl nt. „„Zawód: programista” – recenzja książki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *